İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

yorumsuz

G

guajira

Misafir
guajira.com/net/org adresleri alınmış. tr uzantılısı boştaymış onu alayım dedim. karşıma bu çıktı. normal bir vatandaş domain alamıyormu yani? ne belgesi götürmemiz lazım?

".com.tr" alan adına başvurabilmek için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir:

Ticaret odasından alınmış olan bu maddede sıralanmış belgelerden herhangi birinin gönderilmesi yeterlidir: "Faaliyet Belgesi", "Ticari Sicil Belgesi", "Oda Sicil Kayıt Sureti", Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi'nde yayınlanmış olan ticaret unvanı ilanı,
Türk Patent Enstitüsü'nden alınmış "Marka Tescil Belgesi",
Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası'ndan alınmış olan "Sicil Tasdiknamesi",
İlgili yerleşim birimine ait portal oluşturmak için başvuran belediyeler için belediye başkanı imzalı talep yazısı,
Otel ve tatil köyleri için, Turizm Bakanlığı'ndan alınmış "Turizm İşletmesi Belgesi",
Seyahat acenteleri için, Turizm Bakanlığı'ndan alınmış "Seyahat Acentesi İşletme Belgesi",
Dershaneler için, Milli Eğitim Bakanlığı "Özel Öğretim Kurumları Ruhsatnamesi",
Televizyon programları için, Kültür Bakanlığı'ndan alınmış "Televizyon Gösterim Belgesi",
Film adları için, Kültür Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü'nden alınmış izin belgesi,
Sanatçılar için bağlı bulundukları meslek birliği, dernek ya da odadan(MESAM, SESAM, ÇASOD, vb.) üye kayıt belgesi,
Özel hastaneler için, Sağlık Bakanlığı'ndan alınmış "Özel Hastane Açılış ve Mesul Müdürlük Ruhsatı",
İrtibat büroları için, Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü'nden alınmış "İrtibat Bürosu Açılım Belgesi",
Yabancı bir kuruluşun Türkiye distribütörlüğünü ya da temsilciliğini yapan kuruluşlar için, başvurulan alan adına ait tescil belgesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra isim sahibi şirketin başvurulan alan adının distribütör ya da temsilci şirket tarafından alınabileceğine dair iznini belgeleyen antetli kağıtları üzerinde, imzalı ve kaşeli yetki belgesi,
Radyo ve televizyonlar için, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK)'ndan alınmış frekans tahsisini bildiren resmi yazı,
Dergi ve gazeteler için, "derginin/gazetenin aslı" ve "Mevkute Beyannamesi Alındı Belgesi",
Süresiz yayınlar için yayının aslı,
İlaç isimleri için, "Yabancı Tıbbi Müstahzarlar Ruhsatnamesi",
Çiftlikler için, bağlı bulunduğu ziraat odasından kayıt belgesi.
Gemiler için, "Türkiye Cumhuriyeti Gemi Tasdiknamesi"
Fuarlar için, Resmi Gazetede yayınlanan "Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Fuar Takvimi Tebliği" veya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'ndan alınan "Fuar İzni Yazısı"
Türk Telekomünikasyon Kurumundan alınan "Özel Servis Numarası Tahsis Belgesi"

".com.tr" alan adları bir belge ile verilmektedir. Başvurduğunuz alan adını birebir destekleyecek, yukarıda sayılan belgelerden biri yoksa, lütfen başvurmayınız, başvurunuz geçersiz sayılacaktır. "

B

besiktaslim

Misafir
panentlediğin bir ürünün yoksa veya kurum değilsen alamazsın bu normal o domainin özelliğide o.

gen.tr al ama kimse bi zorluk çıkarmaz

Y

yarismalar.net

Misafir
Evet burda yanlış birşey yok. com.tr li domaini almak için o ismin sana ait olduğunu ıspatlaman lazım.
Buda ya ticaret odası, yada ilgili yerden alınan belgeyle olur.

Bence böyle olması iyi birşey. Herkesin com.tr alamayacağını bilip com.tr li alan adı sahiplerinin gerçekten firmalarının olduğunu anlıyoruz.

web.tr, name.tr de alabilirsin. hem daha ucuz :)

G

guajira

Misafir
yarismalar.net' Alıntı:
Evet burda yanlış birşey yok. com.tr li domaini almak için o ismin sana ait olduğunu ıspatlaman lazım.
Buda ya ticaret odası, yada ilgili yerden alınan belgeyle olur.

Bence böyle olması iyi birşey. Herkesin com.tr alamayacağını bilip com.tr li alan adı sahiplerinin gerçekten firmalarının olduğunu anlıyoruz.

web.tr, name.tr de alabilirsin. hem daha ucuz :)

tamam herkese göre bu durum normal bi bana göre anormal. peki türkiye de "guajira" adında bi şirket varmı? YOK! türkiyede bu niki benden başka kullanana da rastlamadım. her yere bu nickle üye olabiliyorum. peki guajira domainini almak için illede şirketimmi olmalı?

ploop

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
türkiye'de kurulan alan adı sistemi böyle, kaldı ki .com uzantılı alan adı sistemine göre daha uygun bir sistem bana göre.. Böylece alan adı uyuşmazlıklarıyla ilgili davaların önüne geçilmiş oluyor.. com.tr demek = Türkiye'de kurulmuş bir şirket demek.. .gen.tr uzantılı alan adları da jenerik alan adları için kullanılıyor.. Türkiye'de ise alınması için herhangi bir evrak istenmediği ve ucuz olduğu için .com uzantılı alan adları alınması daha fazla görünen bir uygulama.. Aslında internetin ehli bir kişi, ya da en basitinden Temel Bilgi Teknolojileri kitabını açarsan sorular şöyledir: XYZ.com alan adına sahip firma nerededir? Cevap= Amerika.. Biz de aslında şirketmişiz gibi yapıyoruz :p

Y

yarismalar.net

Misafir
guajira' Alıntı:
tamam herkese göre bu durum normal bi bana göre anormal. peki türkiye de "guajira" adında bi şirket varmı? YOK! türkiyede bu niki benden başka kullanana da rastlamadım. her yere bu nickle üye olabiliyorum. peki guajira domainini almak için illede şirketimmi olmalı?

com.tr si için evet. ama diğerlerini alabilrsin. niye illede com.tr istiyosun ki?

com commercial dan geliyo zaten. türkçe karşılığı ticaret.

yani .com lu siteler aslında ticaretle uraşıyo.
ama nedense internette bu böyle yerleşmemiş.
her uzantını anlmaı var, ona göre alınsa çok daha işlevsel olacak internet.

G

guajira

Misafir
yarismalar.net' Alıntı:
com.tr si için evet. ama diğerlerini alabilrsin. niye illede com.tr istiyosun ki?

com commercial dan geliyo zaten. türkçe karşılığı ticaret.

yani .com lu siteler aslında ticaretle uraşıyo.
ama nedense internette bu böyle yerleşmemiş.
her uzantını anlmaı var, ona göre alınsa çok daha işlevsel olacak internet.

ille de com.tr istiyorum çünkü .com'lu adres kapılmış.

G

guajira

Misafir
ARKaDaS' Alıntı:
O Zaman açarsın Guajira diye bir şirket alırsın.. Baska turlu alamazsın.

o da masraflı iş yaw. .us uzantılı olan adı alayım bari de nerden alayım. türk firmaları kaydeder değil mi?

HitcH

0
İyinet Üyesi
Reaction score
6
Normalde .us uzantılı domainleride kaydedebilmeniz icin Amerikan Vatandası olmanız gerekiyor. Yada bildiğim kadarıyla Amerika'da gecerli Bir Ev / işyeri adresi vermeniz gerek..

G

guajira

Misafir
bu adı bana yedirmeyecekler anlaşıldı. peki arkadaş bir domainin redemption perioda nezaman gireceğini nasıl öğrenirim?

HitcH

0
İyinet Üyesi
Reaction score
6
Domainin Expired (Bitiş) tarihinden sonra domain ilk olarak ,
Pending Delete sürecine girer = 6 Gün.
Daha sonra ;
Redemption Period sürecine girer = 31 Gün..

Bu süre zarfında daha dogrusu pending delete sürecinde domain uzatılmazsa redemption period sürecinde domain uzatılamaz.
Bu periodlardan sonra Registrar Hold periodu var. Buda Kayıtcının domaini elinde tutması anlamına geliyor.. Güzel domainler ve Hit yapan domainler genelde Registrar Hold olur. Yani kayıtcı firma domaini elinde tutar.. Kayıtcı firmadan almak isterseniz cok fazla para isterler.
Registrar Hold olmadıgını varsayarsak Redemption period'dan sonra domain kayda açılır. Yani kaydedilebilir. Ancak güzel ve hit yapan domainler genelde backorder yapılır. Yani kayıttan düstüğü anda domain kaydedilir. Senin bu domaini almaya fırsatın olmaz. Eğer sen backorder yapmak istersen Pool.com Ve Snapnames.com gibi backorder firmaları bulunuyor. Ancak tabiiki Backorder fiyatları 60 / 70 $.. Ayrıca domaini başkası backorder yapmışsa ve diğer backorder yapan firma sizin backorder yaptırdıgınız firmadan hızlı davranırsa verdiğiniz 60 / 70 $'a yazık olur.. Yani paranızı geri alma şansınızda yok..
Umarım almak istediğin domain Registrar Hold olmaz. Veya Backorder yapılmaz..
Ayrıca sana http://www.adamsnames.com/whois/whois2.cgi?names=guajira adresine bakmanı öneririm.
Guajira.tc / Guajira.ms / Guajira.vg / Guajira.gs domainleri boşta. Ancak bunların fiyatlarıda sanırım 50 $ .
Umarım yardımcı olabilmisimdir..

G

guajira

Misafir
Ben En İyİsİ .bİz Uzantili Olanini Alayim. Bu Arada Web.tr İÇİn Extra BİŞİ Gerekİyormu? Hemen Alabİlİr Mİyİm? Şİrket Kurmam Gerekİyor Mu:)?

ploop

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ARKaDaS' Alıntı:
Domainin Expired (Bitiş) tarihinden sonra domain ilk olarak ,
Pending Delete sürecine girer = 6 Gün.
Daha sonra ;
Redemption Period sürecine girer = 31 Gün..

Bu süre zarfında daha dogrusu pending delete sürecinde domain uzatılmazsa redemption period sürecinde domain uzatılamaz.
Bu periodlardan sonra Registrar Hold periodu var. Buda Kayıtcının domaini elinde tutması anlamına geliyor.. Güzel domainler ve Hit yapan domainler genelde Registrar Hold olur. Yani kayıtcı firma domaini elinde tutar.. Kayıtcı firmadan almak isterseniz cok fazla para isterler.
Registrar Hold olmadıgını varsayarsak Redemption period'dan sonra domain kayda açılır. Yani kaydedilebilir. Ancak güzel ve hit yapan domainler genelde backorder yapılır. Yani kayıttan düstüğü anda domain kaydedilir. Senin bu domaini almaya fırsatın olmaz. Eğer sen backorder yapmak istersen Pool.com Ve Snapnames.com gibi backorder firmaları bulunuyor. Ancak tabiiki Backorder fiyatları 60 / 70 $.. Ayrıca domaini başkası backorder yapmışsa ve diğer backorder yapan firma sizin backorder yaptırdıgınız firmadan hızlı davranırsa verdiğiniz 60 / 70 $'a yazık olur.. Yani paranızı geri alma şansınızda yok..
Umarım almak istediğin domain Registrar Hold olmaz. Veya Backorder yapılmaz..
Ayrıca sana http://www.adamsnames.com/whois/whois2.cgi?names=guajira adresine bakmanı öneririm.
Guajira.tc / Guajira.ms / Guajira.vg / Guajira.gs domainleri boşta. Ancak bunların fiyatlarıda sanırım 50 $ .
Umarım yardımcı olabilmisimdir..

benim bildiğim kadarıyla domainin expire süresi dolunca 40 günlük bir bekleme süresi var ondan sonra pending delete olayına giriyor..

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5