İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Üniversite Okumazsam Lise Diploması ile..

UndeaD

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhabalar..

Arkadaşlar Eğer Üniversite Okuyamazsam iş Bulma Olanağım Lise Diploması ile Nasıl Olur..

Bilgisayar Bilgim Baya İyi..
Bir Aralar Web Serverim vardı.. Serverlarla aram iyi unix olarak.. istediğim şeyleri ( AşIRI prof. olmayacak şekilde ) Rahatlıkla yapabiliyorum..

Şuan Bir Fİrmada I.T. Bölümünjde Stajer olarak çalışıyorum..

İl : Bursa

Sorduğum Sorunun Kesin Cevabının Olmayacağını Biliyorum.. Ama Tahminlerinizi merak ettiğim için Soruyorum Arkadaşlar..

Saygılarımla..

UndeaD

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Visual Basic öğrenmeye başlayacağım bu yaz..

F

fenerli

Misafir
İstersen ilkokul mezunu ol istersen Cambridge birincilikle bitir, ister bilişim sektöründe ol, istersen garson ol, bir işin en iyisi olmak için çalıştıktan sonra her zaman sen seçilirsin diğerlerinin arasından.

symbiantech

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
fenerli' Alıntı:
İstersen ilkokul mezunu ol istersen Cambridge birincilikle bitir, ister bilişim sektöründe ol, istersen garson ol, bir işin en iyisi olmak için çalıştıktan sonra her zaman sen seçilirsin diğerlerinin arasından.

Bu görüşe katılmakla beraber bir iki ekleme yapma gereğide duyuyorum.
Öncelikle yazışmalarında chat kültürünü bir yana bırakmalısın.
Askerlikteki gibi herşeye bilsen bile atlamamalısın.
Bazı olumsuz olayları görüp tepkisiz kalmayı bilmelisin
Boş ve lakayit konusmayıp seviyeni belli etmelisin, sen değil insanlar senin için konuşsunlar.(Her konuda değil tabiki)

Bunları hayatında hedef olarak belirlersen zaten düzenli bir işin,iyi bir gelirin ve kariyerin olması muhtemeldir.

P

Pco

Misafir
Önemli olan alanında iyi olmandır.
Üniversite şart degil.. Ama tabi bazı temel bilgileri de ögrenmiyoruz degil ama alanında iyi oldugun sürece ekmek yersn bu işten.

Programlamayı bırak.
Web programlamaya başla türkiyede yazılım cok yaygın degil ama web programlama ile ilgili iş bulabilirsin.

Ögrenmeyi alışkanlık et, Gerekirse ögrenirken bir konu için 1 hafta zaman ayır, Eksiklerini bil ve bundan dolayı hiç utanma.
Çalıştıgın yerdeki tüm projeleri takip et, Herşeyi ögrenmeye çalışma bir konu üzerinde uzmanlaş.

Bunları 16 yasnda bir iolarak yazmam biraz garip gelebilir ama bunları yaparsan başarılı olursun. Matematigi ve ingilizceyi elinden bırakma, Boş zamanlarında sürekli bunlarla ilgilen.

Bu alanda okul pek önemli degil.. Bunlar sana önerilerm dostum.

pembekedi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
arkadaşlara katılmıyorum kesinlikle universite oku yaptığın şeyleri yapan o kadar çok kişi var ki ve hergün de sayıları artıyor. çok yapmak istersen çalışmaya devam et o alanda ama üniversitede işletme vs gibi bi bölüm oku bence. böylece hem bilgisayar konusunda bilgin olur hem de okuduğun konuda.

turkmale

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
işi biraz şansa bırakmış oluyorsun.işler ters giderse keşke bir okul bitirseydim demek için çok geç olabilir.ayrıca ne kadar iyi olursan ol üniversite mezunu olmadan çalışmayacağın yerler de var.15 ay askerlikte cabası :)

eXtreme

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
UndeaD,
Herşey senin çalışmana ve girişimciliğine bağlı. Kendini belli bir programlama dili ve veritabanı yönetiminde iyice geliştirmelisin. Genel bilgisayar kültürün de yüksek olmalı. Üniversite mezunu olmak çok önemli bir etiket. Üni. okuyamayacaksan mevcut durumun içinde en iyisi için çalışmalısın. Keşkelerle, olasılıklarla fazla kafanı yorma.

pembekedi gibi düşünüyorum ben de. hatta ist. üni.de işletme okuyorum. daha önce de matematiğinde okudum. ek olarak da halkla ilişkiler okuyorum. kendimi web programlama ve çeşitli programların kullanımı konusunda geliştiriyorum senelerdir. biraz suyunu çıkardım ama faydasını göreceğim.

atay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
37
senin düşüdüğün sorunun aynısını düşünüyordum.

şu anda kocaeli - gazetecilikte okuyorum. ve 5 sene boyunca öğrenci olduğumdan dolayı ailemde "çalış, para kazan, internetten meslek mi olur" gibi şeyler diyemiyor :) bu sayede bende rahat rahat kendimi geliştiriyorum. 5 sene sonra hem bir üni diplomam olacak hemde kendimi istediğim işte geliştirmiş olacağım. sanmıyorum gazetecilik üzerine gideceğimi.

zokkie

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
UndeaD' Alıntı:
Merhabalar..

Eğer Üniversite Okuyamazsam iş Bulma Olanağım Lise Diploması ile Nasıl Olur..

Bilgisayar Bilgim Baya İyi..
Bir Aralar Web Serverim vardı.. Serverlarla aram iyi unix olarak.. istediğim şeyleri ( AşIRI prof. olmayacak şekilde ) Rahatlıkla yapabiliyorum..

Şuan Bir Fİrmada I.T. Bölümünjde Stajer olarak çalışıyorum..

İl : Bursa

Sorduğum Sorunun Kesin Cevabının Olmayacağını Biliyorum.. Ama Tahminlerinizi merak ettiğim için Soruyorum ..

Saygılarımla..

şu an ellerinde iş yapar üniversitelerin diplomaları olmasına rağmen, istedikleri parayı alamayan, istedikleri tarzda çalışamayan o kadar çok kişi var ki...

istediğin sektörde çalışabilirsin, ama istediğin ortam ve yaşam kalitesini bulabilir misin asıl sorun bu.

UguG

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Üniversite diploması olmadan ezilirsin... Bu eziklik demek değildir ama; işyerlerinin kuralları şöyle:

lise mezunları seviyesi ne olursa olsun en fazla 2000 ytl maaş alabilir
ortaokul mezunları sevi.......... 1800 ytl maaş alabilir
ilk okul mezunları s............ 1000 ytl maaş alabilir...

olay bu noktada bitmiştir. Üniversite mezunlarının maaşları 3-4 e çıkarken belki senin seviyen daha yüksek olmasına rağmen 2000 alacaksın..

Çok kötü bir durum.

MoD

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Su ürünleride olsa bir fakulte bitir. Kurumsal yapi denen kisir dongude mudurluk sifati icin fakulte kosulu gerekiyor. Aksi halde tum programlama dillerini bilip, tum veritabanlarina adminlikte yapsan mudur olamazsin.

M

Metalirik

Misafir
UguG' Alıntı:
Üniversite diploması olmadan ezilirsin... Bu eziklik demek değildir ama; işyerlerinin kuralları şöyle:

lise mezunları seviyesi ne olursa olsun en fazla 2000 ytl maaş alabilir
ortaokul mezunları sevi.......... 1800 ytl maaş alabilir
ilk okul mezunları s............ 1000 ytl maaş alabilir...

olay bu noktada bitmiştir. Üniversite mezunlarının maaşları 3-4 e çıkarken belki senin seviyen daha yüksek olmasına rağmen 2000 alacaksın..

Çok kötü bir durum.

Bunu neye göre şekillendirdin?

Citibank Genel Müdürlüğü'nde şu an çalışıyorum. Ben üniversite mezunuyum ancak benden daha bilgili bir lise mezunu ( MCP, MCAD, MCSD, MCSD.NET)'e sahip olması sebebi ile benden 2 kat fazla para alıyor.

1 iş kapısına gittiğinde size diplomanızımı, yoksa o işi yapabilip yapmıyacağınızı mı soruyorlar?
Citibank ve İnnova olmak üzere 2 kurumda calıstım ve halen çalışıyorum ancak, diploma çalışmıyor sizini bilginiz çalışacak.

Kendinizi geliştirin, arkası gelir.. Üniversite üst basamaklara tırmanmak için sadece bir göstermeden ibaret.. Kariyer için veya..

İnnova'da ki müdürümde ortaokul mezunudur.
Ancak Microsoft'tan 3 ayrı dalda sertifikaya sahip ve eğitmen olmuştur.
Herşey üniversite değil, kendinizi geliştirecek kapılar buldunuz mu yeterli.

drstranger

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
üni. ben varım demenin standardıdır.
bi yöneticinin benim makine parkurumda hic vasıfsız işçi yok, hepsi en az 2 yıllıktan mezun diye boburlenerek gezdiği cogu kisi tarafından bilinir.

kısaca su, patron herzaman daha iyisini ister, istisnalar vardır, ancak her işte su sorulur kac yıllık? nereyi bitirdin? sertifikalar sonra sana artı basamak kazandırır.

üni. aslında ilerisi icin kendini saglam temellere oturtmanın bir yoludur, a şirketinde üni. mezunu olmadan iyi rakamlar alabilirsin işi çok cok iyi biliyorsan

diyelimki, işten bi şekilde çıkarıldın,

e ne olacak? aynı derecelerde sertifika + diplomaya sahip herkese oranla daha
zor iş bulacaksın

bunlar benim görüşüm, katılmayabilirsiniz

saygılar

F

fenerli

Misafir
drstranger' Alıntı:
üni. ben varım demenin standardıdır.
bi yöneticinin benim makine parkurumda hic vasıfsız işçi yok, hepsi en az 2 yıllıktan mezun diye boburlenerek gezdiği cogu kisi tarafından bilinir.

%100 doğru denilebilir, yıllardır fabrikalar için üretim ve kalite kontrol birimleri için yazılım üretimi ile ilgileniyorum, en basitinden kosgebden destek aldığınızda bile eğer üniversite mezunları çalışıyorsa destek alınan ilk yıl için bu elemanların maaşları bile desteğin içinde yer alıyor.

Bir de şu durum var; üniversiteler arasındaki fark, işe alan kişi sadece üniversite mezunu diye kısıtlandırdığında bu sefer a üniversitesinden mezun olan kişi, b üniversitesinden mezun olanın yanında tercih edilmeyebiliyor, bence her zaman işinizi çok iyi bilmeniz daha önemlidir.

M

Metalirik

Misafir
Üniversite diplomasının varlıgı veya yokluğunun çok da önemli bir etken olmadığını belirtmek istiyorum.
Standart bir iş ilanı size sunayım bünyemizden ;

İlgili üniversitelerin bilgisayar mühendisliğinden mezun;
İyi derecede ingilizce bilen,
.Net dilleri Asp.Net Vb.Net. Ado.Net e hakim
Object Oriented modelleme ve tasarım teknikleri
COM +, Remoting • IIS 6.0
XML Web Servisleri
XML
Visual Studio .NET
.NET Framework
Tercihen askerliğini yapmış
25 yaşını aşmamış
MCSD.NET sertifikasına sahip
kişiler işe alınacaktır.

Bu iş ilanı geçerlidir. Bu bilgiye sahip üniversite mezunu bil.müh. varmıdır piyasada, yoktur.
Kendini geliştirmiş eleman varmıdır? Vardır..
Bu nedenle bizde onları mecburen tercih ediyoruz. Olayın özü bu.. 4-5 yılını diplomayı verip 5 yılını boşa geçirmiş bir genci napalım..
Diploma kariyeriniz için alın bir köşede kalsın, ancak iş kapısına geldiğinizde ne bildiğiniz yoklanır. En azından bilişim sektöründe bu geçerli?
Diğer sektörler için birşey diyemem.

drstranger

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Metalirik' Alıntı:
4-5 yılını diplomayı verip 5 yılını boşa geçirmiş bir genci napalım..
.

dediklerinde haklısın ama 4 yıllık bitirmeyenlerin en azından 15 ay kadarcık (1 yıldan fazla) zorunlu olarak askerliğini uzun yapmasına ne demeli?

misal, şu an işe birini aldınız.. cocuk cok cok iyi, ancak askerliği geldi 15 ay bekleyecek misiniz yani? 6 aylıkların hiç deilse ciddi bir şansı oluyor geri işe alımda(hele izin almaz ise 5.5 ay) ama 15 ay işini bırakıpda işine geri dönene pek rastlamadım. Zaten ne kadar iyi olsa da yetenekli bu insanlarda oraya gidince neden 4 yıllık bitimedim diye hayıflanıyorlar. Ve ne kadar sertifika sahibi de olsa, 4 yıllık mezuna oranla cok daha fazla iş kaygısı taşıyorlar. Çevremden gözlemlerimdir.

tercih aslında şudur..

kişi üni. bitirecek, kişi ingilizce bilecek, kişi alanında en az 2 tane sertifika sahibi olacak
ancak genede az maaşa kanaat getirecek!

M

Metalirik

Misafir
drstranger, sanırım kendimi yanlış ifade ettim.
Üniversite okumamaya ve sertifikaları savunma gibi bir düşüncem yoktu.
Bende İTÜ Bilgisayar Mühendisliği ve Kontrol Sistemleri mezunuyum.
İyi derece ingilizce biliyorum.
Ancak bunlar yeterli değil ne yazık ki, bunu iş dünyasına girince anladım.
İş ilanlarımızda ve/veya diğer iş ilanlarında üniversite bitirmesini aranan elamanda koşul kimse artık öngörmüyor.
Bakınız ; Kariyer iş ilan sitelerine..
En başta denir ki, bizde yaparız.
Tercihen bilgisayar mühendisliğinden mezun.
.Net dili bilgisine sahip vs. diye gider.

İlanlarımızın başında veya diğer ilanları bir kontrol edin kariyer sitelerinden "tercihen" sözünü çok sık görürsünüz.
Çünkü buna sebeb olanda bizleriz..

Üniversite'de eğitimimizde tek yaptığımız sadece diploma almaya odaklanmak sınav zamanı dersimize finale calısıp gecmek olmuş..
Dışarı cıktıgımızda sudan cıkmış balığa dönüyoruz..

Diplomamızı belki iyi bir dil ve sertifika ile pekiştirsek alanımızda oldukca iyi bir konuma geleceğiz.. Ama bunu yapanlar bir elin parmakları kadar az ki..

Sertifika yolunu seçenlerde üniversiteyi gerekli görmüyor.. Buda bir eksiklik tabiki..
Ancak 2 kişiyide ele aldıgınızda hiçbiri birinden ağır gelmiyor ikiside tartıda aynı geliyor bunu belirtiyorum.
Sertifika sahibi biride iyi derece ingilizcesi ve sertifikaları ile ve acıktan üniversiteye yazılarak zaten üniv. ögrencisi ve okuyor gösteriyor kendini..

Şu an Sistem destek uzmanı aldık işe..
Üniversite öğrencisi, MCSE+S, iyi derece ingilizce bilgisine sahip.
(Açık öğretim işletme 1. ögrencisi)

Herkes bir yol çizmiş kendine..

drstranger

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Benim demek istediğim aslında şu, sadece sertifikaya yönelenler ve üniversite eğitimini görmezden gelenler (kim ne derse desin etiket etikettir)

şu an için geleceklerini kucuk bir maaşa satıyorlar bence, (her ne kadar şu an iyi alıyorlarsa da)

hicbir universite mezununa iyi paralar verilmiyor, stajyer kabul ediliyor mesala
500 ytl ye çalışan, çok bilgisayar mezunu da gordum başlangıcta... network uzmanı vs sertifakalı kalifiyeler ilk etapda üni. mezunlarını eziyor bile diyebilirim

ancak onlar kademe olarak ancak 1 yere kadar yukselip belli bir oranda zam alıyorlar, yaklasık 2 yıl icinde üniversite mezunu genc, eger ki sertifikasyonlarını da tamamladıysa cok daha ileri gidiyor.

istisnalar elbet vardır. Ancak şirket politakalarında bu esas alınıyor. Yakın bi akrabam burada bi fabrikada (makine parçaları üzerine) fabrika mudurlugu yapıyor,

dediği şu " biz işe alımlarda zaman zaman gercekten, üniversite eğitimini göz ardı ederek insanları işe alıyoruz, işin aslı onlar için üzülüyorum çünkü kullanıldıklarının farkında değiller diyor, Ertesi gün üni. mezunu gelse benzer niteliklere sahip olsa hem daha cok maas vericez, hemde kademe oalrak yonetici kadrosunda daha da yukselecek"

ya aslında :) herkes bir yol cizmis gidiyordur, herkesin dogrusu kendine

p.s: kesinlikle sertifikalıları kucumsemek gibi bir gaflet icinde değilim, lütfen kimse alınmasın.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5