İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Php'yi nasıl hızlandırabilirim ?

zazagame

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Merhaba beyler,ben php ile bir site kodladım,sitenin amacı gereği tablolar kullanıyorum,örneğin deneme.php diye bir sayfam var,bu sayfa içinde mysqlden aldığım bir veri var,php ile aynı sayfada işlem yapıyorum yani deneme.php'de.,örneğin veriyi güncelliyorum arttırma,azaltma gibi,veriyi güncelledikten sonra yeniden deneme.php ilk sayfaya gitmesi için şöyle bir kodla geri döndürüyorum.
<script>location.href='deneme.php?sayfa=ilk';</script> gibi....

atıyorum,işlem yaptığım adres:deneme.php?sayfa=islem
deneme.php?sayfa=islem adresinin içindeki kodlar:

$guncelleme = mysql_query("UPDATE tablo SET veri=veri+1 WHERE id='$id'");
echo"<script>location.href='deneme.php?sayfa=ilk';</script>";

deneme.php?sayfa=ilk adresindede tablolar var,tablolarda veriyi yansıtıyorum,fakat geri dönerken tablolar kayıyor,ve yeniden yerine oturuyor buda bir görüntü bozukluğu yapıyor,vede yavaşlık oluyor,bu adrese gelirken tablolar kayıyor,sonra yeniden yerine oturuyor,biz bozukluk oluyor yani :S hostta böyle oluyor,fakat locahostta böylebirşey olmuyor,sanki başka sayfaya hiç gitmemiş gibi veri artıyor,bu neyden kaynaklanıyor anlamadım,localhosttaki gibi olmasını istiyorum.

K1R1A1LM1AS

0
İyinet Üyesi
Reaction score
9
Localhost kendi makinanız olduğu için, sayfa isteklerinize işlemcinizin cevap verme süresinde karşılık veriyor ve sonuç itibariyle de sayfa açılımı gözle görülemeyecek bir sürede gerçekleşiyordur. Hostta aynı hızı elde etme şansınız yok, zira sayfa çağırısı isteği gönderildiğinde hostun sunucusu ile servis sağlayıcınız ve bilgisayarınız arasında belli bir veri trafiği yaşanıyor, bu trafikde demek ki gözle görülebilecek seviyede lag oluşturuyor.

Güncellemeleri sayfa yenileyerek yapmak yerine, ajax kullanarak veya güncelleme sayfasını görünmez bir iframe içinde çağırarak, bu sıkıntıyı aşabilirsiniz diye düşünüyorum.

zazagame

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Bununla ilgili araştırmalar yaptım,fakat düzenli bir bilgiye ulaşamadım,kendim denedim,fakat yine yapamadım,detaylı bilgi verebilirsiniz,çok sevinirim.

codegenerator

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Merhaba ,

Öncelikle minumum sayıda değişken kullanmalısınız ve sayfadaki sorgu sayısını minumuma indirmeye çalışmalsınız . Bunun haricinde veritabanı mimarinizde çok önemli sutunlar gerekli içeriğe hitap edecek şekilde seçilmiş ve düzenlenmiş olmalı . Kod mimariniz ve bilginizde ayrı bir etken bu konuda . PHP 5 ile gelen OOP hız anlamında gerçekten bir gelişme sağladı . OOP öğrenmenizi tavsiye ederim . Eğer hala yavaşlamadan dolayı bazı veritabı işlemlerinizde sorun yaşıyorasnız php.ini dosyanızdaki PHP çalışma süreninizi arttırmanızı öneririm . Bu sayede uzun işlemler tamamen yapılmış olur . Diğer bir etken sunucuların yetersiz olması . Bunu sleep() fonksiyonu ile azda olsa etkisini aza indirgemiş olursunuz . Yani 2 saniyelik sunucunuzu dinlendirmek işlemciniz açısından faydalı olabilir. Şimdilik akılma gelenler bunlar . Kolay gelsin :)

zazagame

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
OOP öğrenmeye çalışıyorum,fakat boş zaman bulamıyorum bu sıralar,azda olsa biliyorum,fakat çok iyi değil.Sleep komutuna gelince heleki bu komut benim sistem için hiç uygun değil,bu sorularım php ile kodlanmış,bol ve geniş nasıl desem verileri fazla olan,sorguları fazla olan bir web tabanlı geniş bir oyun,yeni açılmasına karşın,5-6 aktif olan üye var,bunlarda çoğu zaman oyundalar ve karakterlerini geliştiriyorlar,oyun için sleep komutu çalıştırmam mümkün değil.VALLAH bu işin içinden nasıl çıkacağımı anlamadım,oyuncular hızlı bir oyun istiyor,böyle olmasına karşın oyun çokta yavaş değil.Orta hızda diyebiliriz,ama bazen yüklenme olduğunda yavaşlayabiliyor.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5