İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Hobi olarak C# mı Visual Basic mi öğrenmek daha iyi olur?

realcriminal

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
merhaba dostlar,

ben kendim için işe yarayacak programlar yapmak istiyorum. üniversitede C ve visual basic ile uğraşmıştım. epey oldu gerçi de.
şu anda boş boş oturmak canımı sıkıyor, bir şeylerle uğraşmak istiyorum. web sitesi yapımı pek sarmadı da :) programlama ile uğraşmak istiyorum. mesela; okulum için bir zil programı, kütüphane kayıt programı ya da kendim için arkadaşlarımın doğum günlerinin kaydını tutan bir program, küçük oyunlar, öğrenci istatistikleri (dijital öğrenci bilgi dosyası diyelim) vs. yapmak istiyorum,

sizce bunun için C# mı öğrenmem gerek yoksa visual basic mi? biraz araştırma yaptım çok farklı fikri olanlar var. kimisi C# diyor kimisi visual basic diyor, ilk izlenimim visual basic'in daha kolay, c#'ın daha kapsamlı olduğu,

sizce hangisinden başlamam gerek? çok ayrıntılı programlar yapıp bu işten para kazanmak istemiyorum çünkü epey uğraştırıcı olur, (tabi bakarsınız çok hoşuma gider ilerde geliştirebilirim kendimi :)

BarışBey

1
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
51
C# gördüğüm kadarıyla çok güzel bir dil, kapsamlı olan her zaman iyidir,kolay olanı zaten herkes yapar...

Bolu Beyi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
36
Visual basic hiç bilmiyorum ama c sharp dilini tavsiye ederim. İstediklerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz. Kayıt işlemleri vs. için ayrıca access bilmeniz yeterli olacaktır, daha kapsamlı bir şeyler yapıcam diyorsanız yanına bir de sql öğrenmeniz gerekecek..

realcriminal

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
arkadaşlar şimdi benim anladığım;

visual studio 2008 : bir çok dil için geliştirilmiş olan bir derleyici (yardımcı program)

vb .net : benim öğrenmek istediğim programlama dili. (web tabanlı uygulamalar geliştirebiliyorsun. vb 6.0 biraz eski. .net ile internet üzerinden de . yayınlayabiliyorsun yaptığın programları. web uygulaması.

visual studio express edition : visual studio'nun ücretsiz versiyonu. microsoft korsan kullanımı engellemek için diğerinin kısıtlı sürümünü yapmış fakat bunda ayrı . ayrı paketler mevcut yani hangi programlama dilini öğreneceksen onun derleyicisini indiriyorsun gibi birşey.

şimdi doğru anlamış mıyım dostlar ?

araştırdığım sitelerde sadece ben değil, visual basic ile ilgili yayınlanan kitaplarda bile kavram karmaşası olduğunu gördüm. vb .net ile visual studio'nun karıştırıldığını gördüm. vb. net ile ilgili eğitim videoları var mı bildiğiniz? ben bi siteden vb 6.0 ile ilgili bulmuştum ama şimdi .net'i öğrenmeye karar verdim sonunda,, yardımcı olabilir misini? şimdi 2 ayrı şey öğrenmek gerekiyor sanırım:

1. visual basic .net programlama dilini
2. visual studio 2008 derleyici kullanımını

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
Hobi falan hikaye.Bir şey öğrenecekseniz ileride işinize yarasın.Bu nedenle C size her türlü fayda sağlar.

sadaweq

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
dreamweaver bunun hepsini yapmıyormu işe yaramazmı?o daha kolay olmuyormu?

floppy

1
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Eğer hobi olarak öğrenecekseniz C# öğrenin. Fakat şimdi öğreneyim, ilerde belki atılırım derseniz en başta C öğrenin. :)

pcarcade

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Hobi olarak masaüstü programlama öğrenmek biraz garip. Bence daha temel konulardan başlayın. Zira C# veya VB birer masaüstü programlama dilleridir ve bir masaüstü programlama dilline hakim olabilmek için; programcılık terimlerini, temal algoritma öğelerini, mantıksal operatörleri, akış şemalarını bilmek gerekir.

VB mi? C# mı? sorusunun cevabı da bence şöyle verilmeli. Bahsettiğim temel programcılık donanımı yeterli olduğunu varsayarsak. Daha önce ASP, VB Script veya Visual Basic ile çalıştıysanız elbette VB ile devam etmeniz daha mantıklı olur. Ancak VB ile hiç tanışmadıysanız kolay diye C# ve J# gibi dilleri yabana atmanız gelecek açısından kötü bir seçim olur. Bu bağlamda tüm Dünya'da popüler olan dil şuan C#'dır. Çünkü kendisi kadar popüler olan J# ile mantık ve yazım olarak neredeyse fark yok denecek kadardır.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5