İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

ağ bağlantısı sorunu ?

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Evde şu an itibariyle çalışan 4 bilgisayar var.
Xp Pro
Server 2008
Vista
Windows 7

Adsl den cross kablo ile switch e bağlantı yaptım. Bilgisayarlarıda switch e bağladım. Yerel ağdan hepsi birbirini görüyor. Ancak windows7 internete çıkmıyor. Wireless ile nete çıkışı var ama yerel ağdan nete bir türlü çıkamadım :( Sorun ne olabilir?

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
1- Ethernet kartı disable olabilir :) kusura bakma sorun sorundur :)
2- Statik olarak ip tanimlanmis olabilir (ağı görüyorsa muhtemelen getway yanlış ayarlanmış olabilir)
3- Yine ağı görüyorsa ama nete çıkmıyorsa tarayıcılara Proxy tanımlanmış olabilir..

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
1- Ethernet kartı disable olabilir :) kusura bakma sorun sorundur :)
2- Statik olarak ip tanimlanmis olabilir (ağı görüyorsa muhtemelen getway yanlış ayarlanmış olabilir)
3- Yine ağı görüyorsa ama nete çıkmıyorsa tarayıcılara Proxy tanımlanmış olabilir..

Yok artık :p
sadece Wireless disable ağ maskesinde falan sorun yok zaten olsaydı yerel ağdada birbirlerini göremezlerdi heralde. hepsinde aynı çünkü...proxy falanda yok...
deli etti beni yaa :(

Senol

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
1
eğer kaplolarda vs sorun yok ise iç iplerde cakışma olabilir tüm bilgisayarların iç iplerini sabitleyerek deneyin.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Evet yaaaa sorun kablodan hiç aklıma gelmedi...Allahın malına elli kere dedim 4 tane cat6 ver diye arada biri cat5 miş :s
o kadar vaktimi aldı inanmıyorum valla :(

Neyse arkadaşlar saolun ben daha sabaha kadar kablolara bakmazdım yeni aldım diye :(

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Sorunu çözeli uzun süre oldu ama bu konuyu açtığımın hemen ardından yeni desktop daha aldım ve ondada aynı sorun olunca buraya çözümü yazmayı uygun gördüm :)

Problem enterasan. Öncelikle yeni anakartım üzerindeki realtek ethernet win7 nin kendi sürücüsü ile uyumsuz. Win7 yi kurduktan sonra herşey normalmiş gibi görünüyor ama internete çıkamıyorsunuz. Bağlantı kablosunu yerinden çıkarıp takmanız lazım. Veya yerel ağ bağlantısını devre dışı bırakıp tekrar aktif etmeniz lazım. Ama bu öyle bir durumki bazen 1 dakika içinde 3 kere bunu tekrarlamanız gerekiyor. Yani ethernet kafasına göre hareket ediyor. Anakartın cd'sinin içinden yükleme yapmanızda muhtemelen problemi çözmeyecek çünkü en son sürümü sitesinden bulup indirmeniz lazım. Aksi halde benim gibi tırmalarsınız.

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
Airties modemlerde cross kablolamaya gerek yok, normal kablolama ile internete çıkış yapabilecektir ama bahsettiğin problemler çok ilginç. Bios güncellemesi gerekebilir, windows update yeni bir ethernet sürücüsü varmı bakabilirsin, tak çıkar ile alakalı olduğunu düşünmüyorum ben, ya sürücüdür, ya bios problemi, ya kablonda sıkıntı vardır başka birşey olamaz :p

BordoMavi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
@Darkart aynı problem benim diğer pc'de de var. 2 pc'de de win7 yüklü realtek ethernet kartı olanda pc açıldığında bende ağ kartını devre dışı bırakıp tekrar geri dödürdüğümde düzeliyor fakat marvel marka ethernet kartında bir problem yok. heralde @osahin in dediği gibi sürücü kaynaklı bir problem olabilir.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5