İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Yurtiçi ve Yurtdışı hosting-vps farkları?

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Yurtiçinde 50-80 TL arasında en az 2gb ram li vps rahatça alınabiliyor. Hatta 4gb ramli bile bulunması kolay.
Ancak yurtdışında 1gb ramli makineler bile TL bazında 50-60 dan aşağı değiller.
Ya da ben bulamadım bilemiyorum. Kısacası yurtiçinde VPS çok çok ucuz.

Hosting ise tamamen tersi. Aylık 0.50, 0.75 lere sınırsız hosting var yutdışında. Çoğundada problem yaşayan olmuyor (düşük hitli sitelerden bahsediyorum tabi). Pek çok tanıdığım saçma sapan ücretler ödeyerek yurtdışından hosting alıyorlar ve çok çok az ödüyorlar. Ülkemizdede çok pahalı değil aslında ama yurtdışına kıyasla yine ciddi fark var.

Aslında asıl merak ettiğim VPS fiyatları yurtdışında neden çok pahalı. Bir arkadaş önermiş forumdan orada da aynı durum. ADamlar bedava hosting veriyor ama VPS için 1gb ramli planda 50€ istiyor. Ülkemizde bu fiyata sunucu alınır neredeyse. Neden bu kadar fahiş fiyatları? Hostinge kıyasla arada manyak fiyat farkı bulunuyor.

Yurtdışı vps kullanmadıgım için durumuda bilemiyorum ama bilen biri açıklarsa kurtulayım şu merakımdan :)

bilgi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
171
Sabahın köründe bu mu geldi aklına?

Sağlam ve ucuz VPS sağlayan doğrudüzgün bir Türk firması/kişisi var mı? Belki işin sırrı buradadır...

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
O sana göre sabahın körü bana göre gecenin bir vaktiydi :)
Şaka bir yana haklısın, tr de ne yazık ki hizmeti tam sağlayan yer çok yok ama hosting neden ucuz peki bize göre? Hatta bedava hosting veren çok fazla yer var yurtdışında.
Yurtdışında hosting ve sunucu ucuz ama vps pahalı. Bizde ise vps neredeyse bedava verilecek. Bu aradaki fark nasıl doğuyor onu anlayamıyorum. Çünkü tekniğe göre değerlendirecek olursak hosting müşterisiyle vps müşterisi aynı değil. Hem para bakımından hem de teknik destek bakımından. Hosting müşterisi daha fazla yoracaktır ticket vs. işleriyle. Adamın 20 vps müşterisi parasıyla 1000 hosting müşterisini aynı para kazandırıyor. 20 vps e teknik cevap vermek tek kişinin işi. Ama 1000 hosting için kaç eleman gerekir.

Kısacası hosting ve vps arasındaki maliyet hesabını yapınca vps yurtdışında çook pahalı. Sunucu fiyatı neredeyse. Aradaki bağı kuralabilsem datacenter açıcam :)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5