İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

[FREEBSD]Firewall hakkında yardım

UmitYAYLA

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhabalar arkadaşlar,

Web sitemde açık olduğunu düşünüyorum.Oyun sunucum için güvenlik amaçlı sunucumun SSH ve MYSQL izinlerini ayarlamak istiyorum. Örneğin:

Mysql ve Ssh'a xx.xxx.xxx.xxx sadece ipsinden girilmesini istiyorum.

Bunun hakkında araştırma yaptım bir konuda var ancak kurunca ssh ve mysql devre dışı kalıyor ve o atanan ipden girilmiyor yardım ederseniz sevinirim. :)

OsmanAtabey

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Firewall ne kullanıyorsun ? PF ipfw pfsense ?

Mysql 'a dışarıdan giriş neden gerekiyor ?
Ip adresin statik mi ( sabit mi )?

UmitYAYLA

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
firewall olarak ipfw kullanıyorum mysqla giriş oyundan dolayı yapılıyor mysql ile oyunun yönetim paneline erişiliyor.
İp adresi problem değil çünkü win vps var.

OsmanAtabey

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
konsolda root olarak aşağıdaki iki ayrı komutu verip çıktıyı gönderirmisin.
PHP:
ipfw list

grep "options IPFIREWALL" /usr/src/sys/i386/conf/*

Eğer ipfw kernele eklenip kernel derlenmediyse aktif değildir ve bu yüzden firewall çalışmaz.

UmitYAYLA

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
konsolda root olarak aşağıdaki iki ayrı komutu verip çıktıyı gönderirmisin.
PHP:
ipfw list

grep "options IPFIREWALL" /usr/src/sys/i386/conf/*

Eğer ipfw kernele eklenip kernel derlenmediyse aktif değildir ve bu yüzden firewall çalışmaz.

Kod:
ipfw list
ipfw: getsockopt(IP_FW_GET): Protocol not available
metin2# grep "options IPFIREWALL" /usr/src/sys/i386/conf/*
grep: No match.

böyle bir şey çıkıyor.

OsmanAtabey

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Bu demek oluyor ki Ipfw kernele eklenmemiş ve aktif durumda değil. Ipfw veya benzer firewallları aktif hale getirmek için kernele ekleme yapıp derleme yapmak şarttır.

OsmanAtabey

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
İnternet üzerinde nasıl yapıldığı hakkında birçok döküman mevcut. Eğer yapamam diyorsan ücretsiz olarak yapan bir arkadaş bulabilirsin. Ben ücretli yapıyorum maalesef :)

OsmanAtabey

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
UmitYAYLA aslında google üzerinde birçok kaynak mevcut ingilizce ve türkçe olmak üzere. Ben bunlardan birisini seçer ve sana gönderirim. Fakat sistemine herhangi birşey olduğunda kim müdahale edecek ?

Bence öncelikle tüm güncel yedeklerini bir kenara al, müdahale yapacak kişiyi bul, daha sonra dökümanları okuyup nasıl yapılacağını öğrendikten sonra uygula.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5